Angus(Mckinnon)Young

Aşağa gitmek

Angus(Mckinnon)Young

Mesaj  pak@_yak Bir Cuma Ekim 19, 2007 10:29 pm


Angus Young.. Devil Horns..!!
Angus McKinnon Young…
AC/DC’nin efsane gitaristi Angus Young 31 Mart 1955’te İskoçya’nın başkenti Glasgow’da doğdu. Tarzıyla, gitarıyla, grubuyla , herşeyi ile çok büyük bir müzisyen. AC/DC kurulduğundan beri, yani 1973 yılından beri gerek Blues tabanlı gitar stili ve “Devil Horns” hareketiyle, gerekse de “Schoolboy” giyim tarzıyla efsane olmuş biri…

Gitarla Tanışma
Angus Young 5 yaşlarındayken gitarla tanıştı. Komşularına gittikçe arkadaşının gitarını çalıyordu. İlk kendi gitarı diyebileceğimiz enstrümanı ise ailesinin ona verdiği “banjo"* nun tellerini gitar telleriyle değiştirerek yaptı. Ama ergenlik dönemine gelene kadar gitar çalmayı ciddi anlamda hiç düşünmedi. İlk Gibson SG’sini ise arkadaşındaki bir katalogda gördükten sonra aldı. Gibson SG’sini alana kadar abisi Malcolm’ın eskisi olan Hofner marka eski bir gitarı kullandı. Bir süre sonra da Angus ve Malcolm’ın abisi George onlara gitar dersleri vermeye başladı. Öğlen paydosu için eve geldiğinde kardeşlerine gitar hocalığı yapmaya başladı.
Angus, AC/DC’den önce Ribald adında erotik bir dergide part-time görevde çalıştı.
*banjo : 6 telli bir Afrika çalgısı

AC/DC Yılları
Yazımın bu bölümünde biraz da AC/DC’nin kuruluşu ve Angus Young’ın gerek “schoolboy” tarzındaki, gerekse de grubun geneline hakim olan havaya olan etkisinden bahsedeceğim.
AC/DC henüz kurulma evresindeyken Angus kendisini geliştirdi. Kurdukları grupta gitarda kendisi ve ağabeyi Malcolm vardı, davulda Colin Burgess, bassta Larry Van Kriedt, vokallerde ise Dave Evans vardı.Angus gruba bir “schoolboy” imajı kazandırdı. Bununla ilgili olarak çıkan söylentilerden biri Angus’un okuldan döndükten sonra grubun çalışmalarına gitmeden önce üstünü değiştirecek vakit bulamaması ve bu yüzden çalışmalara okul üniformasıyla katıldığı yönünde. Ama gerçek şu; Angus okuldan hoşlanmıyordu ve bir keresinde okuldan kaçarak AC/DC’nin çalışmalarına girmişti, orda bulunan ablası ise okul üniformasıyla gelmesinin şov amaçlı olduğunu düşünmüştü. O günden sonra “schoolboy” havası grubun simgesi haline geldi.
Angus Young (şimdi klasikleşmiş olan) yaptığı hareketlerle seyircileri coşturmasını çok iyi biliyordu. Elektro çalarken sahnede yaptığı ileri geri koşuşlar, sabırsız hareketlerle seyirciyi eğlendiriyordu. Daha sonraları canlı performanslar Angus, Bon Scott’ın omuzlarına çıkıp çalmaya başladı. Böylece ikili Angus’un okul çantasından çıkan dumanlar eşliğinde çaldığı sololarla seyircinin ilgisini çekmeyi başardı.

Sonraki yıllarda Angus Young efsaneleşmiş olan sahne şovlarının temellerini atmaya başladı ve Chuck Berry’den etkilenerek yarattığı “Ördek Yürüyüşü” nü ardından da sahnede yerlerde yuvarlanıp, tepinerek, titreyip etrafa tekmeler savurarak ve daireler çizerek gitar çalmayı, yani klasikleşmiş adıyla “spasm” hareketini oluşturdu.Bu iki harekete yani “Ördek Yürüyüşü” ve “Spasm” a “Who made Who”nun videosunda rastlamak mümkün.
Angus ”spasm”ı, Avusutrlaya’da, küçük bir klüpte solo esnasında kabloya takılıp düşünce durumu kurtarmaya çalışırken yarattı ve bunu sahne şovlarının bir parçası haline getirdi, sanki bir mide spazmı geçiriyormuşçasına sahnede oradan oraya yuvarlanmak.


Angus Young’ın enerjik ve inanılmaz gitar performansı döneminin bütün genç Hard Rock gitaristini etkiledi. AC/DC ile yaptığı çalışmalar Guns N’ Roses’dan Def Leppard’a kada birçok gruba esin kaynağı oldu. Angus’un etkilendiği isimler arasında ise Chuck Berry, Muddy Waters ve diğer blues müzisyenleri.
“Rock grubuna ünlü olmak için girmedim” diyor Angus 2001’de, “Gitarımı çalmak ve müziğimi yapabilmek için girdim.”
Ayrıca Angus Young özel hayatını medyadan gizlemeyi çok iyi başarmıştır. Bugün Avustralya’da , Sidney’de yaşıyor. Eşi Ellen’la ise Bon Scott ölmeden kısa bir süre önce, 1980 yılında evlendi.
Angus, tüm zamanların en iyi gitaristlerinin yer aldığı, Rolling Stone Magazine’nin yayınladığı “100 Greatest Guitarists of All Time” sıralamasında 96. sırayı aldı.

Gitarı ve Stili
Bu bölümde biraz teknik ayrıntıya gireceğim. Angus Young’ın kullandığı gitarlari, amfileri, gitarındaki blues etkleri..
Angus Young, Gibson SG serisinin çeşitli versiyonlarını kullandı ve hala kullanmakta. Hatta başka bir gitarla görüldüğü olmamıştır nerdeyse.
Amfilerine gelince, Marshall’dan şaşmıyor Angus Young; jtm45, jtm50, jmp50ler. Speaker Box’ları ise yine Marshall’ın 4x12” (1982 ve 1962 modelleri, özellikle de B modelleri), eski kayıtlarda Celestion G12H 30watt, daha yeni kayıtlarda ise Vintage 30s ve G12M 25 watt speakerlar kullanmakta.
Angus Young’ın gitarının insanları bu kadar etkilemesinin en büyük sebeplerinden biri de blues izlerinin fazlaca hissedilmesi. Angus Young, blues tabanlı bu stilinin içine ufak tefek oyunlar katarak gitarına tat katıyor.”Dirty Deeds, Done Dirt Cheap”, “Thunderstruck” gibi şarkılarda hissedilen o farklı havayı ise Young’ın blues temelli gitarıyla harmanladığı İskoç ezgileri oluşturmakta.
avatar
pak@_yak
Onbaşı
Onbaşı

Mesaj Sayısı : 35
Kayıt tarihi : 22/09/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz