Bursanın 11 günlük suyu kaldı

Aşağa gitmek

Bursanın 11 günlük suyu kaldı

Mesaj  onnurbg Bir Salı Ekim 09, 2007 5:19 pm

BURSA Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Vahap Sınmaz, Bursa’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’ini karşılayan Doğancı Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 5’ler seviyesine düştüğünü, yaklaşık 7 milyon metreküp seviyesine düşen su miktarının ise Bursa’nın ancak 11 günlük su ihtiyacını karşılayacabileceğini söyledi. Alternatif kaynak olarak düşünülen kuyu suyu için çalışmaların da henüz tamamlanmadığını belirten Sınmaz, “Üstelik bu kuyu sularında ağır metaller olma ihtimali de oldukça yüksek. Bir sanayi kenti olan Bursa’da atık sularını derin deşarj yöntemiyle doğaya salan sanayi kuruluşlarının, yeraltı kaynak sularına ağır metaller karıştırmış olma olasılığı oldukça yüksek'' dedi. BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ise, 70 kuyunun 10 gün içinde devreye alınacağını, sularının ise sürekli tahlil edildiğini belirtti.
Bursa’nın susuzluk karşısında B planı olarak, yer altı kaynak sularını, açılacak kuyularla çıkartmayı planladığını belirten Sınmaz, ancak bu suların içme suyu ya da yiyeceklerde kullanılıp kullanılamayacağının hala belli olmadığını söyledi. Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ), yetkililerinin önlem almakta geciktiğini öne süren Vahap Sınmaz şunları söyledi:
“Bu susuzluğun yaşanacağı başından belliydi. Çünkü Doğancı barajı tarihinde ilk kez bu yıl dolmadı. Buna rağmen yetkililer herhangi bir kesinti uygulamadan yağışları beklediler. Ancak bu gün kent susuzlukla karşı karşıya kalmıştır. Bursa’nın su sıkıntısı çekeceğini yetkililerin dışında herkes biliyordu. Bursa ovasında 70 su kuyusu açtıklarını söylüyorlar. Bunu bahar ayında yapıp bitirmeleri gerekiyordu. Üstelik bu kuyulardaki suyun kalitesi içme suyu mu yoksa kullanma suyumu belli değil. Bu suların ağır metal içermediğini belirten bir açıklama kamuoyu ile henüz paylaşılmış değil.''

BUSKİ: KUYULAR 10 GÜNE KADAR DEVREDE
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Vahap Sınmaz’ın yönelttiği sorular üzerine açıklama yapan BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, halen 51 kuyudan su çıkartılmaya devam edildiğini, buna ilave olarak 70 kuyunun daha açılacağını, bu kuyuların da 10 gün içerisinde devreye alınacağını söyledi.
Çetinavcı, açılan kuyuların önce BUSKİ laboratuarlarında, ardından Sağlık Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından akredite edilmiş kurumlar tarafından alınan numulerin düzenli olarak tahlil edildiğini söyledi. Bursa’nın günlük 265 bin metreküp günlük su ihtiyacı olduğunu söyleyen Çetinavcı, yeni kuyuların da devreye alınması ile günlük 190 bin metreküp günlük su ihtiyacının kuyulardan karşılanacağını belirtti.


En son tarafından Salı Ekim 09, 2007 5:21 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

_________________
avatar
onnurbg
Moderatör
Moderatör

Erkek
Mesaj Sayısı : 369
Nerden : İstabul
Kayıt tarihi : 01/10/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bursanın 11 günlük suyu kaldı

Mesaj  M3RTi Bir Salı Ekim 09, 2007 5:21 pm

İnşallah yağmurlar yeniden yağar kimse sıkıntı çekmez gülücük

_________________
"4єvэя Mσđξґή ŤสŁҚiиG"avatar
M3RTi
Yönetici
Yönetici

Erkek
Mesaj Sayısı : 477
Nerden : İžмiЯ
Kayıt tarihi : 21/09/07

Kullanıcı profilini gör http://anonbe.forumzen.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Bursanın 11 günlük suyu kaldı

Mesaj  parabola Bir Perş. Ekim 11, 2007 1:51 pm

inş.
avatar
parabola
Moderatör
Moderatör

Mesaj Sayısı : 102
Kayıt tarihi : 30/09/07

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz